Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Podział działki – jak przebiega procedura?

Podział działki – jak przebiega procedura?

Podział działki to złożona procedura która może trwać od 2 do 4 miesięcy. Jeżeli planujesz podzielić swoją nieruchomość warto dowiedzieć się jak przebiega cała procedura.

Kto może podzielić działkę?

Podziału może dokonać wyłącznie właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości. Jeżeli działka jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli lub współużytkowników wieczystych.  

Jakie są warunki?

Przed przystąpieniem do podziału należy zapoznać się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podział działki musi być zgodny z zapisami znajdującymi się w tym akcie. W przypadku kiedy podział dotyczy działki nieobjętej MPZP, podział jest możliwy jeżeli nie jest sprzeczny z odrębnymi przepisami. Należy także pamiętać, że każda nowopowstała działka musi mieć dostęp do drogi publicznej.

Podział działki jest możliwy w przypadku, kiedy granice działki są ustalone. Sprawdzeniem tego zajmuje się geodeta. Jeżeli uzna, że granice należy ustalić, wtedy konieczne jest zawiadomienie wszystkich sąsiadów i spotkanie na  gruncie. Zawiadomienia muszą zostać wysłane 4 tygodnie przed spotkaniem. W takim przypadku procedura całego podziału może wynieść do 4 miesięcy.

Jak wygląda procedura?

Chcąc wydzielić działkę inną niż rolną lub leśną, geodeta sporządza wstępny projekt podziału. Ze specjalnym podaniem przekazuje go właścicielowi działki, który zanosi dokumenty do gminy. Następnie gmina opiniuje wstępny projekt podziału. Jeżeli wójt (burmistrz, prezydent miasta) pozytywnie zaopiniuje wstępny projekt podziału, geodeta sporządza dokumentacją geodezyjną. Przekazuje ją do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK) działającego przy starostwie. Tam, w zależności od wielkości dzielonej działki, dokumentacja jest weryfikowana w terminie od 7 do 20 dni roboczych. Po pozytywnej weryfikacji, właściciel ponownie udaje się do gminy, tym razem z mapą z projektem podziału oraz odpowiednią dokumentacją.  Gmina zatwierdza projekt podziału nieruchomości oraz przekazuje decyzję do wydziału geodezji w celu wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów. Po wprowadzeniu zmian w ewidencji, podział staje się prawomocny, a właściciel może dokonywać dalszych kroków prawnych z nowopowstałymi działkami. 

Podział działki rolnej lub leśnej

O działce rolnej lub leśnej mówimy w przypadku, kiedy w MPZP dana działka jest przeznaczona wyłącznie na cele rolne lub leśne. W przypadku braku planu, działka jest rolna, jeżeli w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) na danej działce znajdują się tylko grunty rolne lub grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione. W takim przypadku minimalna powierzchnia nowopowstałej działki wynosi 30 arów. Przepis ten nie dotyczy poniższych przypadków:

  • podział ma na celu poszerzenie działki sąsiedniej,
  • podział służy uregulowaniu granic między działkami sąsiednimi,
  • podział służy wydzieleniu drogi wewnętrznej.

Przy podziałach działek rolnych i leśnych omija się sporządzenie wstępnego projektu podziału oraz zatwierdzenie projektu podziału przez gminę. Na podstawie informacji z planu lub danych z ewidencji gruntów geodeta sporządza dokumentację geodezyjną. Po pozytywnej weryfikacji, na wniosek właściciela, organ prowadzący ewidencję gruntów wprowadza zmianę.