Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Wytyczenie granic działki – kiedy jest potrzebne i jak wygląda?

Wytyczenie granic działki – kiedy jest potrzebne i jak wygląda?

Wielu właścicieli nie ma pewności, gdzie dokładnie przebiegają granice ich działki. Niejednokrotnie zdarza się, że sąsiedzi mają odmienne zdanie co do przebiegu granicy. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z usług geodety, który może wykonać wytyczenie granic działki.

Na czym polega wytyczenie granic działki?

Procedura wymaga zawiadomienia z odpowiednim wyprzedzeniem wszystkich sąsiadów. W związku z tym spotkanie na gruncie może odbyć się najwcześniej 4 tygodnie od dnia zgłoszenia prac. W wyjątkowych sytuacjach proces ten może zostać skrócony do 2 tygodni jednak wymaga to osobistego dostarczenia zawiadomień wszystkim sąsiadom.

Geodeta dokonuje analizy materiałów dostępnych dla danej działki i podejmuje decyzje odnośnie sposobu wyznaczenia granic. W większości przypadków sprawę można załatwić za pomocą jednej z dwóch procedur:

  • wznowienia punktów granicznych,
  • ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych.

Z pierwszą z tych dwóch czynności mamy do czynienia, kiedy granice naszej działki zostały już wcześniej ustalone. Wtedy przeważnie materiały geodezyjne są jednoznaczne a geodeta jedynie je kontroluje i wyznacza granice na gruncie.

Ustalenie przebiegu granic to procedura bardziej skomplikowana i mamy z nią do czynienia, kiedy granice nie były wcześniej ustalone na gruncie. Wówczas geodeta musi poświęcić więcej czasu na dogłębną analizę wszystkich dostępnych materiałów oraz stanu użytkowania.

Zarówno wznowienie punktów granicznych jak i ustalenie granic kończą się spotkaniem na gruncie oraz spisaniem protokołu granicznego.

Co w przypadku sporu o granice?

Zdarzają się sytuacje, że jedna ze stron wyraża sprzeciw co do granic ustalonych przez geodetę lub dokumenty nie pozwalają na jednoznaczne ustalenie granic. W tym wypadku strona może wystąpić do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego. Następnie organ ten wyznacza geodetę (przeważnie wyłonionego w drodze przetargu), któremu powierza czynności geodezyjne na potrzeby rozgraniczenia. Upoważniony geodeta, podobnie jak przy ustaleniu granic, analizuje wszystkie dostępne materiały oraz stan posiadania a następnie nakłania strony do zawarcie ugody. Ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej. Jeżeli strony nie zawrą ugody, geodeta utrwala tymczasowo punkty graniczne na podstawie materiałów lub stanu posiadania oraz przekazuje dokumentacje do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta). Następnie organ ten przekazuje sprawę do rozpatrzenia przez sąd. Sąd, przy udziale biegłego geodety, ustala ostatecznie przebieg granic.

Jak widać, procedura wyznaczenia granic może być zróżnicowana i zależna od wielu czynników. Nasza firma jednak zawsze nakłania strony do polubownego załatwienia sprawy. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i dopiero po analizie dostępnych materiałów jesteśmy w stanie określić przewidywany koszt i czas realizacji wyznaczenia granic. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.